Baseny Publiczne
Ze względu na specyfikę oraz obowiązujące normy i przepisy odnoszące się do jakości wody, utrzymania czystości i higieny baseny zarówno publiczne jak i prywatne wymagają właściwego doboru urządzeń i technologii uzdatniania. Zwiększona ilość osób korzystających z tych obiektów niesie ze sobą ryzyko szerzenia niebezpiecznych chorób. W związku z powyżej opisaną problematyką urządzenia i technologia, która powinna być zastosowana w takich obiektach miałaby uwzględniać te potrzeby. Ze zrozumiałych względów technologia uzdatniania wody basenowej musi się cechować wysoką wydajnością i jakością uzdatniania.
Niektóre, groźne bakterie posiadają bardzo wysoką zdolność do przeżywania w takich warunkach. Podwyższona temperatura dodatkowo potęguje te zagrożenia. W takich obiektach w walce z mikrobami uciekamy się do zastosowania wszelkich najnowocześniejszych zdobyczy techniki.
Stosowanie filtrów z wielowarstwowym złożem o dużych średnicach i z możliwością przepłukiwania złoża dobieranych w baterię, umożliwia bardzo dokładnie wyłapywanie zanieczyszczenia z filtrowanej wody. Zanieczyszczenia te stanowią idealną pożywkę dla glonów, bakterii i wirusów.
Najbardziej zalecane do realizacji obiektów publicznych są systemy oparte o układy z rynną przelewową. Cechuje je bardzo duża wydajność i efektywność. W obiektach małych o małej intensywności ze względów ekonomicznych wykonuje się również instalacje oparte o układy skimmerowe.
Wśród najbardziej rozpowszechnionych technologii wykonania basenów publicznych możemy wyróżnić:
- baseny foliowe (folia 0.45-0.85mm) - technologia z prefabrykowanego worka foliowego. Wysoka żywotność konstrukcji wypróbowana latami eksploatacji pozwala się przekonać wielu osobom do wykorzystania tych technologii przy budowie własnych basenów. Dziesiątki tysięcy zadowolonych klientów. Specjalny system zamka w górnej części umożliwia szybki montaż oraz ewentualną wymianę worka foliowego. Folia w różnych kolorach, dostępna również z dekoracyjnym nadrukiem. Nowość -folie z nadrukiem z efektem 3D
- baseny foliowe (folia 1.5mm) - technologia wykonania basenu polega na izolacji gotowej niecki wykonanej w różnych technologiach ( żelbet, moduły panelowe, bloczki betonowe itp.) za pomocą specjalnej folii zbrojonej wzmocnionej w swojej strukturze specjalną siatką z włókna szklanego, zabezpieczona dodatkowo przeciw bakteriom. Istnieje możliwość wykonania dowolnych kształtów i gabarytów. Siatka z włókna szklanego oraz grubość folii ( 1,5mm) sprawia, że doskonalenie nadaje do izolowania obiektów publicznych, na których istnieje obawa o dewastację. Folia w różnych kolorach, dostępna również z dekoracyjnym nadrukiem. Nowość -folie z naniesioną warstwą akrylową, tworzącą dodatkowy film zewnętrzny ułatwiający utrzymanie czystości.
- baseny foliowe-naziemne - technologia wykonania basenów w tej technologii umożliwia postawienie basenu na powierzchni bez konieczności zagłębiania w ziemi. Konstrukcja składa się z płaszcza stalowego zabezpieczonego wielowarstwowo specjalnymi powłokami antykorozyjnymi. Specjalny system profili umożliwia ukształtowanie dna basenu, jak również jego ścian. Dostępne kształty to okrąg i owal. Wnętrze niecki jest doszczelnione za pomocą specjalnego worka foliowego, dostępnego również z różnymi motywami dekoracyjnymi. Prostota konstrukcji oraz mały udział wyspecjalizowanych prac budowlanych i instalacyjnych umożliwiają szybki montaż ( dwie do czterech osób w czasie od 2 - 24 h).
-baseny z żywic epoksydowych - technologia ich wykonania polega na osadzeniu w gruncie gotowej niecki wykonanej z żywic przez producenta i dostarczonej na miejsce realizacji w całości lub w specjalnych przypadkach, modułach gotowych do złożenia na miejscu realizacji.
W ofercie dostępne są baseny o różnych kształtach i wielkości. W większości przypadków stała geometria dna ( głębokość 1 - 1.5m). Szybki czas montażu. Uzależniony od wyposażenia i umiejscowienia maszynowni. W niektórych modelach jest zabudowana mała maszynownia i zabudowana automatyczna roleta.
-baseny z polipropylenu - wykonywane są na zamówienie z płyt polipropylenowych PPH o grubości od 5-15mm. Płyty są łączone termicznie ( spawanie i zgrzewane ) ze sobą za pomocą specjalnych urządzeń ( leister, extruder, stoły do zgrzewania ), dzięki czemu cechują się
|