Powrót
 
Łaźnie parowe
 
Łaźnie ceramiczne
 
Sauny
 
Wyposażenie do saun i łaźni

Łaźnie ceramiczne

Warto zwrócić uwagę na podstawowe różnice między dość popularnymi  w Polsce saunami a łaźniami parowymi. Temperatura panująca w łaźniach podczas kąpieli waha się od 40 do 55°C, w saunie sięga 110°C. Dla większości użytkowników łaźni parowych najbardziej komfortową temperaturą jest 45°C.

Samo pomieszczenie łaźni parowej  ma inną konstrukcję. Łaźnia musi być w całości (to znaczy jej podłoga, ściany oraz sufit) wykonana z materiałów odpornych na działanie powietrza o dużej wilgotności (100%).
W tym celu doskonałe zastosowanie mają łaźnie ceramiczne, których tradycja sięga starożytności. Korzystano w nich z parowo-ziołowych kąpieli oczyszczająca skórę i upiększających.
Materiałem doskonale nadającym się do wykonania łaźni parowych są mozaiki ceramiczne. Możliwość wykładania mozaiką różnych form przestrzennych - walcowatych, półkulistych,  kulistych, niezwykła jej dekoracyjność, możliwość tworzenia wzorów nietypowych   sprawia, że jest ona niezwykle wdzięcznym tworzywem.





Łaźnie parowe budowane są według indywidualnych potrzeb i możliwości klienta i wycenia się je indywidualnie. Mogą to być pomieszczenia wzorowane na starożytnych łaźniach greckich i rzymskich, lub wnętrza nowoczesne. Niewielkie kabiny wkomponowane w łazienki lub luksusowe wnętrza służce dłuższemu relaksowi. Łaźnia to miejsce, gdzie możemy odreagować stresy i zmęczenie dnia codziennego, zahartować i oczyścić swoje ciało. Poza miejscami siedzącymi w łaźni powinna znajdować się ławka, która daje możliwość odpoczynku na leżąco. Zarówno podłoga, siedziska jak i leżanka mogą być podgrzewane, co z pewnością uprzyjemni pobyt w łaźni.

Niezbędnymi elementami wyposażenia są: dysza do nadmuchu pary, urządzenie sterujące do generatora pary, kratka wentylacyjna i ściekowa. W celu kontroli temperatury w pomieszczeniu konieczne jest zainstalowanie czujnika temperatury. Generator pary umieszczany jest na zewnątrz, lecz należy pamiętać o tym, że jego wydajność zależna jest od odległości od pomieszczenia łaźni. Zainstalowanie pompy esencji zapachowych zwiększa wykorzystanie łaźni parowej jako kabiny do aromaterapii i łaźni ziołowej.