Sauny komfortowe
 
Sauny standardowe
 
Sauny zewnętrzne
 
Łaźnie
 
Wyposażenie do saun i łaźni

Sauny

Najstarszy opis sauny fińskiej pochodzi z powstałej w 1113 roku Kijowskiej Kroniki Nestora. Jednak historia sauny sięga 6-7 tysiecy lat wstecz, kiedy spełniała ona dużo więcej funkcji-była miejscem gdzie rodziły się dzieci, a także leczyłosię wszelkie choroby.

Słowo "sauna" pochodzi z języka fińskiego.W Finlandii funkcjonuje około dwa miliony saun, z czego 1,2 miliona to prywatne, a pozostała ilość znajduje się w domkach letniskowych, hotelach i przy basenach. Finowie korzystają z sauny regularnie.Jest ona centralnym punktem ich tradycji i kultury.Dla większości Finów sauna to nie tylko miejsce do odpoczynku i higieny, ma też w sobie pewną 'świętość'. Najważniejszą zasadą zachowania w saunie jest cisz i spokój. Powinno unikać się głośnych rozmów, a kłótnie i przeklinanie są nie na miejscu. Również nie do przyjęcia przez Finów jest czytanie gazet i oglądanie telewizji w saunie. Sauna jest miejscem, gdzie można się wyciszyć i wprowadzić w stan medytacji.
Od wczesnego sredniowiecza cieszy się popularnością też w innych krajach skandynawskich i Azji Środkowej, a od niedawna również i w Polsce.

W tej chwili sauna to miejsce spotkań rodziny i przyjaciół(przynajmniej raz w tygodniu), aby oczyszczać ciało i duszę , a także zapomnieć o codziennych troskach. Przebywając w saunie dba się nie tylko o ciało, ale hartuje się cały organizm.



W zależności od poziomu wilgotności i wysokości temperatury rozróżniamy sauny :

  • sauna sucha-zakres temp. od 60o do 120oC, wilgotność od 5% do 20% (przy zastosowaniu pieca z parownikiem wilgotność zwiększa się do 50%)
  • sauna parowa(łaźnia parowa)-zakres temp. od 40o do 50oC, wilgotność od 80% do 100% (sciany w pomieszczeniach muszą być pokryte płytkami ceramicznymi, a kabiny saunowe musza byc wykonane z tworzywa sztucznego, aluminium lub szkła hartowanego)
  • sauna na podczerwień-zakres temp. od 40o do 65oC.-zamiast pieca stosuje się promienniki podczerwieni.Wykorzystywany efekt podczerwieni umozliwia przegrzanie ciała bez podnoszenia temperatury zewnętrznej. Umozliwia to lepsze krążenie jak również ukrwienie miejsc dotychczas słabo ukrwionych.

Sauna na podczerwień
nowość w technice saunowania!

Kabina, w której po raz pierwszy zastosowano zamiast tradycyjnego pieca promienniki podczerwieni. Dzięki takiej technologii temperatury osiągane wewnątrz są bardzo niskie (40-65°C), przez co sauna ta dostępna jest dla bardzo szerokiej grupy ludzi. Osoby z chorobami układu krążenia, astmatycy, reumatycy oraz grono ludzi, którym szkodziły wysokie temperatury panujące w tradycyjnej saunie mogą również korzystać z dobrodziejstw saunowania. Wykorzystywany efekt podczerwieni umożliwia przegrzanie ciała bez podnoszenia temperatury zewnętrznej, dzięki czemu osobom przebywającym wewnątrz lepiej się oddycha a tym samym czas przebywania w takiej saunie się wydłuża. Przegranie naczyń krwionośnych umożliwia lepsze krążenie jak również ukrwienie miejsc dotychczas słabo ukrwionych. Rewelacyjne działanie terapeutyczne coraz częściej przekonują grono lekarzy, którzy coraz częściej zalecają jej stosowanie swoim pacjentom.

Kabina INFRARED wykonana jest ze świerku skandynawskiego, jest łatwa w montażu, a także przyjemna i bezpieczna w użytkowaniu. Dzięki takiej saunie można zwalczać różne choroby i schorzenia, m.in.: przeziębienie i grypę, choroby skóry, mięśni, rwę kulszową, wysokie ciśnienie krwi, itp. Pomaga także w zwalczaniu cellulitisu i uzyskaniu pięknej i zdrowej cery.






 
     
   Wykonanie: © 2004 Jacek Kraska