Powrót


Ogrzewanie

Ogrzewanie wody w basenach może odbywać się za pomocą różnego rodzaju urządzeń. Właściwego doboru urządzeń oraz technologii służącej do ogrzewania basenów dokonują fachowcy z firmy Aqua Tech. Ze względu na wykorzystywane źródła dokonaliśmy podziału na najczęściej stosowane:

-ogrzewanie wody basenowej za pomocą przepływowych ogrzewaczy elektrycznych. Nieskomplikowany montaż wymaga jednak trójfazowej instalacji z odpowiednią rezerwą mocy i zabezpieczeniami. Przepływowy basenowy ogrzewacz elektryczny zamontowany jest w układzie BYPAS z zabezpieczeniem termostatycznym jak również czujnikiem ciśnienia lub przepływu. Najtańsze w budowie rozwiązanie. Minusem są wyższe koszty eksploatacji.

-ogrzewanie wody basenowej za pomocą wymienników ciepła. Montaż również nieskomplikowany wymaga przyłączenia dodatkowej pętli grzewczej z kotłowni posiadającej odpowiednią rezerwę mocy. Wymiennik basenowy zamontowany jest w układzie BYPAS z zabezpieczeniem termostatycznym jak również elektrycznym zaworem dwu lub trójdrożnym, odcinającym automatycznie dopływ czynnika grzewczego. Nieznacznie droższe w budowie rozwiązanie.

-ogrzewanie wody basenowej za pomocą kolektorów solarnych. Montaż bardziej skomplikowany. Wymaga wolnego i dogodnego miejsca z przeznaczeniem do zamontowania powierzchni solarnej wystawionej na oddziaływanie promieni słonecznych. Zamontowanie pętli grzewczej układu solarnego wymaga wykonania instalacji z BYPAS-em oraz zabezpieczeniem w postaci układu z termostatem porównawczym, jak również elektrycznym zaworem dwu lub trójdrożnym, sterującym przepływem wody basenowej. Droższe w budowie rozwiązanie. Plusem jest wykorzystanie darmowej energii ze słońca. Możliwość efektywnego wykorzystywania przez około 2/3 roku.

--ogrzewanie wody basenowej za pomocą pomp ciepłą. Montaż bardziej skomplikowany. Wymaga wykonania instalacji pompy ciepła wykorzystującej energię dolnego źródła (odwierty, wymienniki gruntowe, poziome lub pionowe itp.). Zamontowanie pętli grzewczej układu wymaga wykonania instalacji z BYPAS-em oraz zabezpieczeniem w postaci układu z termostatem porównawczym, jak również elektrycznym zaworem dwu lub trójdrożnym, sterującym przepływem wody basenowej. Najdroższe w budowie rozwiązanie. Plusem są bardzo niskie koszty eksploatacji. Koszty te sięgają około 1/5 kosztów ogrzewania przy pomocy ogrzewania elektrycznego, co w połączeniu z pracą w systemach taryfy nocnej dodatkowo redukuje te koszty na połowę. Możliwość efektywnego wykorzystywania przez cały rok.